Blog nespřáteluji, takže mi spřátelení ani nenabízejte ;)

Leden 2007

Appaloosa

30. ledna 2007 v 21:23 | eliiik |  Plemena koní
Appaloosa
POPIS PLEMENE:
Výška:147- 157 cm
Zbarvení:Strakatá.Kůže je skvrnitá,což je patrné především kolem nozder a genitálií.
Stavba těla:Appaloosa je kompaktní typ koně s dobře utvářeným krkem,krátkým silným hřbetem,silnou zádí a silnýma končetinami s výrazně tvrdými kopyty.
ZAJÍMAVOST: V Americe se strakatí mimochodníci,tedy koně kteří ovládají jiný chod než klus(jako je rychlý a hladký mimochod nebo liščí běh)jmenují walkaloosy.Aby se kůň kvalifikoval do registru Walkaloosam Horse Association musí splňovat tři podmínky:být potomkemregistrovcané klisny nebo hřebce walkaloosa nebo mít zbarvení walkaloosa a ovládat přechodný mimochod jiný než klus nebo být potomkem ověřené appaloosy(zbarvení)a pasa,foxtrottera nebo tennesseeského mimochodníka.Zbarvení walkaloosy je stejné jako u appaloosy,včetně bělma kolem očí.Typy zbarvení zahrnují,ale neomezují se na leoparda,blanket a snowflake.Wakloosy jsou známé svou mírnou citlivou povahou a jsou vynikajícími honáckými koňmi a koňmi pro volný čas.

Angloarabský kůň

30. ledna 2007 v 21:12 | eliiik |  Plemena koní
Angloarabský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:Kolem 155,5 - 165,5 cm
Zbarvení:Většinou ryzáci,hnědáci nebo tmaví hnědáci.
Stavba těla:Různorodá,ale nejlepší zástupci tohoto plemen se svou stavbou blíží plnokrevníkům:inteligentní hlava s rovným profilem,výrazné oči a ostražité uši;dlouhý krk s výraznějším kohoutkem než arab;šikmé plece;krátké silné tělo-robustnější než u plnokrevníka-s hlubokým hrudníkem;delší záď;zdravé a neobyčejně dobré nohy;silná,dobře tvarovaná kopyta.
ZAJÍMAVOST: Před vytvořením sportovního koně Selle Franccais soutěžních disciplínách,zvláště ve skokových soutěžích.Mnoho koní dvojnásobného olympijského vítěze Pierra Jonqueeerese d Orioly bylo angloarabských.Mezi nejznámnější patřil malý valach Markýz III(velmi úspěšný ve velké ceně a národního poháru) a Ali-Babana němž d' Oriola získal v roce1952v Helsinkách svůj první titul.V době nepříliš vzdálené angloarabi úspěšnými francouzskými zástupci na military.Patří k nim Twist la Beige(vítěz mistrovství Evropy v roce 1993) a Newport a Newlot(oba členové stříbrného družstva).


Americký klusák

30. ledna 2007 v 21:00 | eliiik |  Plemena koní
Americký klusák
POPIS PLEMENE:
Výška:142,5 - 162,5 cm
Zbarvení:Všechny základní barvy,především hnědá,tmavě hnědá,černá a ryzá.
Stavba těla:Americký klusák(Standardbred)je mohutně stavěný kůň,poněkud méně ušlechtilý a souladný než plnokrevník,s delším tělem a kratšíma nohama.Plece jsou dlouhé a šikmé a kříž vždy vysoký.
ZAJÍMAVOST:Jedním z největších klusáků všech dob pocházejících z tohoto plemene,a koněm,který obnovil upadající zájem o závody v sulce,byl bělouš Greyhound,který v roce 1938 zaklusal míli za 1:55,25,což byl rekord,který nebyl překonán celých 31 let.Mobilní startovací boxy,které byly zavedeny v roce1946,vyloučily časově ztrátové stary a spolu se zlepšenými povrchy dostihových drah přispěly ke zkrácení časů klusáků i mimochodníků.

Achaltekinský kůň

30. ledna 2007 v 20:08 | eliiik |  Plemena koní
Achaltekinský kůň
Informace o plemeni:

Původ: Turkmenistán

Využití: Achaltekinci jsou velice odolní, schopní snášet vysoké teploty a vydržet jen s minimální spotřebou vody. Jsou poměrně soutěživí a neobvykle vytrvalí a tak se využívají k dostihům. Jsou využíváni i k drezuře a parkuru.

Charakter: Achaltekinský kůň je znám pro svou výbušnost a tvrdohlavost, při práci s ním je tedy zapotřeba nutná dávka trpělivosti. Achal-teke má unikátní chod - našlapuje tak lehce, že jezdec necítí žádné otřesy. Další vyjímečnost je, že Achaltekinec je vždy pevně a věrně oddán svému pánovi.

POPIS PLEMENE:
Výška:153,5 - 154,5 cm
Zbarvení:Hnědáci a ryzáci často s pozoruhodným zlatým nádechem; rovněž bělouši a vraníci.
Stavba těla:Velmi jemná hlava s širokými nozdrami,velkýma výraznýma očima a dlouhýma,pěkně utvářenýma ušima;dlouhý rovný a často tenký vysoko nasazený krk;šikmé plece s vysokým kohoutkem;dlouhý,často slabý hřbet,plochý hrudní koš a sklon ke slabým neosvaleným bedrům;úzká záď se svalnatým křížem a dlouhými svalnatými stehny;silné rovné přední nohy s dlouhým předloktím a dlouhé zadní nohy se sklonem k šavlovitému postoji a sblíženým hleznům;malá,ale tvrdá kopyta;řídká hříva a ocas;jemná srst.
ZAJÍMAVOST Achaltekinci jsou proslulí svou oddaností svému jezdci-což nás nepřekvapí,jestliže je pravdivý příběh o turkmenském způsobu výchovy koně. Podle této pověsti byli mladí koně chováni odděleně v jámách nebo ohradách.Všichni na ně házeli kameny kromě majitele.Jen ten se s nimi nakládal laskavě a krmil je.Tak se koně naučili důvěřovat pouze jednomu člověku a bát se všech ostatních.To mohlo mít za následky problematickou povahu tohoto koně.

Anglický plnokrevník

30. ledna 2007 v 15:42 | Eliiik |  Plemena koní
Anglický plnokrevník
Informace o plemeni:

Původ: Anglie

Využití: Anglický plnokrevník byl především vyšlechtěn pro dostihy. Molh v nich dobře využít svoji rychlost. Díky dostihům se toto plemeno uchovalo až dodnes.
Využívají se i na jiné sporty jako je horsemanship a rekreace.

Charakter: Anglický plnokrevník rozhodně není vhodným koněm pro začínající a nezkušené jezdce. Je to osobnost a velmi snadno znervózní. Na druhou stranu je to ale jedno z nejchytřejších plemen na světě a s dostakem času péče a lásky se z něj dá vychovat klidný a spolehlivý kůň.

POPIS PLEMENE:

Výška:Různá.Může být 144,2 cm,ale i více než173 cm. V průměru je 162- 164,5 cm
Zbarvení:Prakticky všechna zbarvení,nejčastěji hnědáci, ryzáci nebo tmavý hnědáci.Rovněž bělouši,vraníci a mourci. Bílé znaky jsou přípustné.
Stavba těla:Různorodá,ale nejlepší jednotlivci mají vynikající stavbu těla charakterizovanou ušlechtilou inteligentní hlavou;elegantním krkem; šikmými plecemi;krátkým silným tělem s hlubokým hrudníkem;silnou svalnatou zádí s dobře nasazeným ocasem;čistýma tvrdýma nohama se sestupnými hlezny a minimálně 20 cm dlouhou kostí pod karpem.
Plnokrevník je svými šikmými plecemi,silnou zádí a dlouhýma nohama nejdokonalejším "závodním strojem".Hloubka hrudníku vytváří maximální prostor pro srdce a plíce.

Andaluský kůň

29. ledna 2007 v 20:55 | eliiik |  Plemena koní
Andaluský kůň
Informace o plemeni:

Původ: jižní Španělsko - Andalusie

Využití: Andaluský kůň není sice příliš rychlý kůň, zato je ale odolný, obratný a vytrvalý. Často je používán jako kočárový kůň, ve Španělsku se dokonnce cvičí pro zápasy s býky, kde uplatňuje svojí odvahu a obratnost. Díky pružnosti svých kloubů se používá pro drezuru a to zejména pro vysokou školu, kde patří k nejlepším. Požívá se i jako policejní kůň v Madridu nebo se využívá při práci s dobytkem.

Charakter:Andaluský kůň má přátelskou, mírnou a dobromyslnou povahu, je to všestraný a dobře ovladatelný kůň. Při jeho mírné povaze mu ale nechybí ani odvaha a ohnivost. Je odolný, a inteligetní-rád se učí- a zvládá i nejtěžší úkoly. Pokud žije dlouho u jednoho majitele vytváří si kněmu silné vřelé pouto.


POPIS PLEMENE

Výška:
152,5 - 154,4 cm
Zbarvení:Převážně bělouši(včetně "morušových"-grošovaných
s červeným nádechem) a hnědáci
Stavba těla:Krásná hlava s širokým čelem a velkýma mírnýma
očima;poměrně dlouhý a silný,ale elegantní krk;dlouhé plece
se správným sklonem a výrazným kohoutkem; krátké silné tělo
se širokým hrudníkem a vyklenutými žebry;velmi široká
kulatá záď s poměrně nízko nasazeným ocasem;středně dlouhé,
čisté a elegantní,ale silné končetiny,dlouhá a velmi bohatá
hříva a ohon.
ZAJÍMAVOST:O přežití andaluského koně v průběhu století, které zahrnovala i některá velmi rušná období,pečovali mnišské řády,především kartuziáni,kteří byli zběhlí ve šlechtění koní.V nejistých dobách ukrývali koně do klášterů,aby byli v bezpečí.Kartuziáni se snažili zachovat čistotu linie a důsledně šlechtili zvířata vysoké kvality.
Pyšné držení těla a vznešený chod předurčují toto plemeno pro vysokou jezdeckou školu.

Arabský plnokrevník

29. ledna 2007 v 20:33 | eliiik |  Plemena koní
Arabský plnokrevník

Informace o plemeni:
Původ: severní Afrika-Egypt, a Blízký východ.
Využití: Díky plochým chodům není příliš vhodný pro drezuru,a na parkur se také příliš nehodí kvůli nedostatečnému odpružení. Nejplépe se hodí do terénu a distatčních závodů,
Charakter: I přes svůj živý temperament, má arabský plnokrevník velmi klidnou a mírnou povahu. Dá se snadno vychovat, ale je k tomu potřeba jistá dívka jemnocitu a trpělivosti. Je to statný a obratný kůň s velkou dávkou energie. Pro svoji rychlost často jezdí závody.Je to nejvytrvalejší plemeno a proto se také často využívá ve vytrvalostních závodech-endurance.
POPIS PLEMENE
Výška:144,2 - 152,5 cm
Zbarvení: Převážně ryzáci,bělouši,hnědáci a vraníci
Stavba těla: Malá hlava s širokým čelem,jemné chřípí,
štičí profil,široké nozdry a malé uši;hluboké,prokreslené
hrdlo nasazené ve výrazném oblouku;ladně klenutý krk;
dlouhé šikmé plece s výrazným kohoutkem; hluboké prostorné tělo s širokým,hlubokým hrudníkem a
krátkým rovným hřbetem vysoce nasazený ocas;tvrdé suché končetiny s výraznými šlachami hustými jemnými kostmi; tvrdá tvarovaná kopyt; jemná hedvábná hříva a ocas.
ZAJÍMAVOST: Jedinečný vzhled arabského plnokrevníka je určován utvářením páteře,které se liší od ostatních koňských plemen v několika ohledech.Arab má 17 žeber(ostatní koně 18), 5 bederních obratlů(ostatní 3) a 16 ocasních obratlů(ostatní 18).
Vzhledem k jeho eleganci,duchu a výjimečnému vzhledu není těžké zjistit,proč je arabský kůň často považován za nejkrásnějšího koně světa

Něco o mně...

28. ledna 2007 v 22:00 | Eliiik |  Vše okolo mě
Jmenuji se Eliška a je mi teď už sedmnáct let - narozky mám v listopadu. Mám dlouhé vlnité hnědé vlasy, teď momentáoně teda sestříhané :) Jsem asi 165 cm vysoká a vážím...nee to se neřiká :)
Jsem veselá a kamarádská, mám ráda zvířata, hlavně koně, o kterých především je tento blog, mým druhým nejoblíbenějším zvířetem je vlk....
Toť asi vše o mě...kdybyste chtěli vědět něco víc, písněte do komentářů!