Blog nespřáteluji, takže mi spřátelení ani nenabízejte ;)

Únor 2007

Holštýnský kůň

26. února 2007 v 21:05 Plemena koní
Holštýnský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:163- 173 cm.
Zbarvení:Povolené jsou všechny barvy.Převládají hnědáci s černými znaky a tmaví hnědáci.Bělouši jsou poměrně běžní,ryzáci méně.
Stavba těla:Výrazná,dobře nasazená hlava ve správných proporcích k tělu s velkýma jasnýma očima;dlouhý svalnatý a mírně vyklenutý krk;dlouhé šikmé plece;silný hřbet,hluboký široký hrudník a svalnaté slabiny;svalnatá záď s dobře osvalenými stehny,zadními kýtami a výraznými karpálními klouby;krátké silné hlezenní klouby;výrazná hlezna,středně dlouhé spěnky a dobrá tvrdá kopyta.
ZAJÍMAVOST:Jedním z nejslavnějších holštýnských koní všech dob byl velký hnědý valach Meteor,jediný drezurní kůň,který získal medaile na třech olympijských hrách.narodil se v roce 1943 a získal v soutěži jednotlivců bronzovou medaili v roce 1952 a o rok později pomohl získat Německu zlatou medaili ve Stockholmu,kde v jednotlivcích skončil čtvrtý.V Římě v roce 1960 v sedmnácti letech získal druhou zlatou medaili v soutěži družstev a jako jednotlivec skončil šestý.Meteor v sedle s Fritzem Thiedemannem,výjimečně talentovaným všestranným jezdcem,byl vynikající zástupcem svého plemeneUhynul v roce 1966 a je pohřben v Eimshornu,středisku chovu holštýnů.

Hannoverský kůň

26. února 2007 v 20:52 Plemena koní
Hannoverský kůň
POPIS PELEMENE:
Výška:160- 168 cm.
Zbarvení:Všechny základní barvy.
Stavba těla:Středně velká hlava,čistý tvar a výraz,velké živé oči a volné lícní kosti;dlouhý ušlechtilí krk;velké šikmé plece s výrazným kohoutkem;silné hluboké tělo;osvalená záď s dobře nasazeným ocasem;svalnaté nohy velkými výraznými klouby a dobře formovanými tvrdými kopyty.
ZAJÍMAVOST:Řada hannoverských koní se proslavila v parkurovém skákání.Patří k nim především Dollar Girl(v roce 1995 vítězska světového poháru s Nickem Skeletonem,Top Gun(člen zlatého olympijského mužstva z roku 1992 s janem Topsem),Walzerkönig)člen vítězného olympijského družstve z roku 1988 s Frankem Sloothaakem),Deistek)třikrát evropský šampión s Paulem Schockemöhlem),Tigre(zlatý medailista v roce 1978 s Carolinou Bradleyovou),Simona(světová šampiónka z roku 1974 s Hartwigou Steenkenovou) a Ferdi(člen vítězného družstva na olympiádě v roce 1960 s bratrem Paula Schockemöhleho,Alpinem v sedle)

Hackney

26. února 2007 v 20:40 | eliiik |  Plemena koní
Hackney
POPIS PLEMENE:
Výška:Hackney pony nesmí překročit 142,25 cm,Hackney 152,5-155,5.
Zbarvení:Většinou tmavý hnědáci,vraníci,hnědáci nebo ryzáci.
Stavba těla:Malá hlava s klabonosým profilem a malou hubou,velkýma očima a malýma ušima;dlouhý,dobře utvářený krk;silné plece a nevýrazný kohoutek;kompaktní tělo s velmi hlubokým hrudníkem;krátké nohy se silnými svislými hlezny a dobře tvarovanými kopyty.
ZAJÍMAVOST:Původ slova hackney je nejistý,má se však za to,že pochází z francouzského haquenée,což znamená "mimochodný nebo loudavý kůň nebo klisna určená především pro ženy"a může být odvozeno od starošpanělského a portugalského facanea a španělského hacanea.ve čtrnáctém století bylo toto slovo v Anglii polatinštěno na hakeneius.

Furioso

16. února 2007 v 16:28 | eliiik |  Plemena koní
Furioso
POPIS PLEMENE:
Výška:Kolem 162,5 cm.
Zbarvení:Jakákoliv základní barva.
Stavba těla:Ušlechtilá hlava(poukazující na plnokrevné předky);šikmé plece;silný hřbet;silné nohy a kopyta.
ZAJÍMAVOST:Maďarští czikoši(pastevci koní)jsou proslulí svou zručnou jízdou na koních.jejich úžasné přehlídky jezdeckého umu,často na kuriosech,jsou známy po celém světě.

Fríský kůň

16. února 2007 v 16:22 | eliiik |  Plemena koní
Fríský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:152,5- 162,5 cm
Zbarvení:Pouze vraníci.
Stavba těla:Poněkud dlouhá hlava s krátkýma ušima a ostražitým výrazem;elegantní klenutý krk s dlouhou vlající hřívou;silné plece;mohutné kompaktní tělo se silnou skloněnou zádí a poněkud nízko nasazeným hustým ocasem;krátké silné končetiny s kvalitními kostmi a rousy.
ZAJÍMAVOST:Vznešené držení těla fríse z něj činí ideálního koně pro slavnostní příležitosti.Byli například součástí šestispřeží táhnoucího nizozemský královský kočár při zahajovací ceremonii Světových jezdeckých her v Haagu v roce 1994.

Frederiksborský kůň

16. února 2007 v 15:53 | eliiik |  Plemena koní
Frederiksborský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:155,5- 162,5 cm.
Zbarvení:Ryzáci
Stavba těla:Inteligentní,byť nepříliš krásná hlava ;krátký vzpřímený krk;silné,když trochu strmé plece;silná záď,někdy trochu delší;vysoko posazený ocas;dobře tvarovaná silná kopyta.
ZAJÍMAVOST:Frederiksborský kůň sehrál důležitou úlohu ve vývoji daleko známějšího plemene,lipicána,který je proslulý především ve spojení se Španělskou jezdeckou školoune Nídni.Bílý hřebec Pluto z dánského dvorního královského hřebčína byl jedním se šesti hřebců,kteří vytvořili základ plemene lipicánů.Pluto se narodil v roce 1765 jako první z nich.O více než dvě stě let později jeho potomci vystupují ve 3panělské jezdecké škole,kde je můžeme identifikovat podle označení Pluto stojícím před jménem.

Francouzský klusák

13. února 2007 v 21:08 | eliiik |  Plemena koní
Francouzský klusák
POPIS PLEMENE:
Výška:Průměrně 164,5 cm.Větší koně se lépe hodí pro závody pod sedlem.
Zbarvení:Všechny barvy jsou přístupné .Nejčastější jsou ryzáci,hnědáci a tmaví hnědáci občas se vyskytují mourci.Bělouši jsou vzácní.
Stavba těla:Dostatečně šikmé plece,které zajišťují prostorný a úsporný pohyb;krátké silné tělo;nesmírně silná,často šikmá záď

ZAJÍMAVOST:Nejvýznamnějším klusáckým dostihem je Prix d' Amerique(Cena Ameriky).Jeho ekvivalentem pod sedlem je Prix de Cornulier.Oba dostihy se běží na 2650 metrů na hlavní francouzské dostihové dráze ve Vincennes,která je díky startu do vrchu a cíli z vrchu jedinečnou mezi ostatními drahami,které jsou většinou rovné Cena Ameriky je klusáckým dostihem pod sedlem bez vyrovnání metráže pro všechny věkové kategorie klusáků ekvivalentním mistrovství Evropy,Ceny vítězného oblouku.Prix de Cornulier je nejvíce dotovaným závodem klusáků.Jen skutečně ti nejlepší koně uspějí v obou závodech,pod sedlem i v sulce.Zatím jich bylo jen pět-Venutar,masina,Tidalium,Pelo a Bellino II.

Dánský teplokrevník

13. února 2007 v 19:50 | eliiik |  Plemena koní
Dánský teplokrevník
POPIS PLEMENE:
Výška:155,4- 165,5 cm
Zbarvení:Povolené jsou všechny barvy.
Stavba těla:Výrazná hlava,dlouhý,dobře nasazený krk;pěkné plece s výrazným kohoutkem;svalnatý hřbet a bedra;dlouhá záď;silné nohy s dlouhými předloktími,dobře utvářenými klouby a dostatečně pevnými kostmi.
ZAJÍMAVOST: Dánští teplokrevníci často vynikají v drezuře žádný dosud nepředčil překrásného černého hřebce Matadora,který okouzlí každého svou vznešenou a půvabnou osobností.Matador získal na olympijských hrách v Soulu v roce 1988 páté místo a poté byl celou sezónu vyřazen díky těžké operaci v důsledku životu nebezpečné koliky.Ve strhujícím comebacku na světových koňských hrách v roce 1990 se umístil za olympijským vítězem Rembrandtem a jeho jezdec Kyra Kyrklund se stal prvním Finem,který kdy získal na seniorské mistrovské úrovni.

Clydesdaleský kůň

13. února 2007 v 19:31 | eliiik |  Plemena koní
Clydesdaleský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:Hřebci 174 -183cm.
Klisny 165- 174 cm.
Zbarvení:Hnědáci,tmavý hnědáci nebo vraníci.Ryzáci jsou méně častí.Často s velkým podílem bílých znaků na hlavě a nohách,které se mohou rozšiřovat až na tělo,především v podobě plamenů na břiše.
Stavba těla:Masivní inteligentní hlava s širokým čelem,širokým nosem,velkými nozdrami,jasnýma čistýma očima a velkýma ušima;dlouhý klenutý krk;šikmé plece s vysokým kohoutkem;krátký hřbet s vyklenutými žebry a osvalenou zádí;rovné nohy,přední nasazené pod plecemi,dlouhé spěnky a jemný rous;kulatá otevřená kopyta.
ZAJÍMAVOST:Jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších hřebců ve vývoji cldesdala byl tmavý hnědák jménem Prince of Wales,který se narodil v Ayrshiu v roce 1866.byl křížencem anglické a skotské krve a měl vynikající akci.jeho cenu 40 liber,což v té době nebylo málo,se opravdu vyplatilo zaplatit,nebo¨t jeho potomci se všude prodávali za ceny nepoměrně vyšší-2000 až 3000 liber.


Clevelandský hnědák

13. února 2007 v 19:22 | Eliiik |  Plemena koní
Clevelandský hnědák
POPIS PLEMENE:
Výška:163- 168 cm,ačkoli výška nevyřazuje jinak dobře stavěného koně.
Zbarvení:Hnědáci s černýma nohama,hřívou a ocasem.
Stavba těla:ušlechtilá hlava,ne příliš malá s velkýma,dobře posazenýma mírnýma očima a velkýma jemnýma ušima;dlouhý štíhlý krk;hluboké šikmé svalnaté plece;hluboké široké tělo se svalnatými bedry,silná záď a dobře nasazený ocas;suché nohy bez rousů se svalnatými předloktími,stehny a bérci,velkými klouby a hlezna se silnými šikmými spěnkami a dobrá zdravá kopyta.
ZAJÍMAVOST:Clevelandský hnědák za své přežití do značné míry vděčí královně
Alžbětě II.Ta zakoupila mladého hřebce jménem Mulgrave Supreme,který měl být odeslán do Spojených států,nechala ho vyučit pod sedlo i do zápřeže a pak dala k dispozici chovatelům čistokrevných i polokrevných clevelandských hnědáků po celé anglii.tento nesmírně úspěšný počin zažehl nový zájem o toto prastaré plemeno.Princ Filip dále vylepšuje profil tohoto plemene tím,že se sním dlouhá léta účastní vozatajských závodů na nejvyšší úrovni.

Camarský kůň-Camargue

13. února 2007 v 18:56 | eliiik |  Plemena koní
Camarský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:133- 143,2 cm.
Zbarvení:Bělouši.
Stavba těla:Poněkud velká hrubší hlava s krátkýma,daleko od sebe posazenýma ušima;krátký krk;krátké strmé plece;krátký hřbet a hluboký hrudník;osvalená záď s krátkým šikmým křížem a dlouhým hustým ocasem;silné tvarované nohy se silnými klouby a velmi silnými zdravými kopyty.


Jednorožci

9. února 2007 v 16:46 | Eliiik |  Jednorožci

Strakáči

9. února 2007 v 16:07 | Eliiik |  Obrázky koní

Buloňský kůň

9. února 2007 v 15:44 | eliiik |  Plemena koní
Buloňský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:155,5- 165,5 cm.
Zbarvení:Všechny odstíny bílé.
Stavba těla:Elegantní hlava,krátký a široký rámec s rovným profilem,širokým čelem,mírně vystouplými očnicemi,silnými kulatými,širokými výraznými čelistmi,velkýma jasnýma očnicemi,malýma vzpřímenýma ušima,otevřenýma nozdrami(klisny mají trochu delší a subtilnější hlavu);silný často vyklenutý krk s hustou hřívou;osvalené plece s vystupujícím kohoutkem;široký rovný hřbet,hluboký hrudník a vyklenutá žebra;kulatá svalnatá záď s vysoko nasazeným ocasem;silné nohy s výrazně prokreslenými svaly na předloktích a stehnech,krátká silná hlezna,velké ploché klouby,bez rousu.
ZAJÍMAVOST:Vyvinuly se dva typy.velký,těžký typ pro práci v zemědělství a průmyslu a menší,lehčí vhodný pro měně namáhavou práci na malých farmách a do lehčího tahu.Jednu dobu byl malý typ známý jako maréeur nebo mareyer(obchodník s rybami)neboť se ho používalo k přepravě ryb z Boulogne do Paříže.Dnes se menší typ používá v zemědělství a větší převážně na masný trh.

Obrázky koníků

8. února 2007 v 15:16 | Eliiik |  Obrázky koní

Bretonský kůň

8. února 2007 v 14:58 | eliiik |  Plemena koní
Bretonský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:152,5- 163,5 cm.
Zbarvení:Především ryzáci,někdy červení bělouši,hnědáci nebo bělouši.Vraníci jsou vzácní.
Stavba těla:Hrubší hlava s rovným profilem,otevřenými nozdrami,jasnýma očima a malýma,nízko nasazenýma ušima;krátký silný a mírně vyklenutý krk;poměrně krátké,ale šikmé plece;krátké široké a silné tělo s vyklenutými žebry;velmi silná záď;krátké silné nohy s osvalenými bérci a předloktími.
ZAJÍMAVOST: Bretonský kůň je robustní,lehce přizpůsobitelné zvíře,velmi ochotný k práci.Díky své schopnosti pracovat ve velmi teplém podnebí se využíval ke zkvalitňování koňských plemen v Itálii,Španělsku a dokonce až daleko v Japonsku.

Berberský kůň

5. února 2007 v 18:03 | eliiik |  Plemena koní
Berberský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:Kolem 144,2 -154,5 cm.
Zbarvení:Převážně bělouši,hnědáci,tmavý hnědáci a vraníci.
Stavba těla:Úzká hlava v mírně vyklenutým profilem;klenutý krk,rovné plece s výrazným kohoutkem;krátké silné tělo;strmá záď s poměrně nízko nasazeným ocasem;štíhlé,ale silné končetiny;úzké,ale tvrdé kopyto.
ZAJÍMAVOST:nejznámější berberští koně moderní doby patřili Spahiům,příslušníkům alžírské a tuniské kavalérie,jež byla součástí francouzské armády.Spahiové pocházeli původně z Turecka,ale vstoupili do francouzské armády,když zabrala Tunis a Alžír.Berberští koně dnes vystupují na severoafrických slavnostech,které připomínají vojenskou minulost jejich zemí.

Belgický chladnokrevník

5. února 2007 v 17:42 | eliiik |  Plemena koní
Belgický chladnokrevník
POPIS PLEMENE:
Výška:162,5- 172,7 cm.
Zbarvení:Převážně červení bělouši s černými znaky,ryzáci a zlatí ryzáci.Běžní jsou i hnědáci,plaváci a bělouši.
Stavba těla:Malá jednoduchá hlava s inteligentním výrazem;krátký svalnatý krk;masivní plece;krátké hluboké kompaktní tělo;kulatá silná záď;krátké silné nohy s rousy a dobře utvářená,středně velká kopyta.
ZAJÍMAVOST:Na konci minulého století existovaly tři uznané typy brabantského koně,z nichž každý vycházel z jiné krevní linie.Byly to Gros de la Dendre,mohutná linie převážně hnědáků,založená hřebcem Oranže I.,Gris du Haunaut,založená hřebcem Hazardem a význačná produkcí běloušů,zlatých ryzáků a červených běloušů,a Colosses de la Méhaigne,odvozená od hnědáka Jeana I.Dnes všichni potomci těchto krevních linií patří obecné označení belgický chladnokrevník nebo brabantský kůň.


Australský honácký kůň

1. února 2007 v 20:09 | eliiik |  Plemena koní
Australský honácký kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:152,5- 165,5 cm.
Zbarvení:Jakákoliv základní barva.
Stavba těla:Je značně různorodá,ale nejlepší zástupci plemene se podobají plnokrevníkovi se zvláště dobrými zdravými končetinami a kopyty.Mnoho honáckých koní má ušlechtilost a celkový zevnějšek plnokrevníka.Proto jsou z nich dobří sportovní koně.Plemeno bylo a dosud je honáckým koněm,je odolné,odvážné,zdravé s dobrou povahou.


Ardenský kůň

1. února 2007 v 19:47 | eliiik |  Plemena koní
Ardenský kůň
POPIS PLEMENE:
Výška:152,5- 162,5 cm
Zbarvení:Mourci,červení mourci,stříbřití mourci,ryzáci nebo tmavý ryzáci a hnědáci jsou nejběžnější.Tmavý hnědáci,světlí ryzáci a izabely jsou přístupní.Vraníci grošáci a všechna ostatní zbarvení jsou nepřípustná.
Stavba těla:Rovný profil s mírně vystupujícíma očnicemi;nízké ploché čelo,velké výrazné oči,špičaté uši a široce otevřené nozdry;středně dlouhý krk,dobře nasazený a většinou klenutý;velmi silné plece;středně těžké tělo s hlubokým hrudníkem,kratším hřbetem a svalnatými bedry;široká kulatá záď;krátké silné a svalnaté nohy.
ZAJÍMAVOST: Řecký historik Herodot a římský císař Julius Caesar již před nějakými 2000 lety se zvláště zmiňují o koních ze severovýchodní Francie,která se tehdy nazývala severní Galie,a oslavují jejich vytrvalost a odolnost.kostry objevené v této oblasti naznačují,že koně byli vysocí 152 cm,což je výška menšího typu ardenského koně,s nímž se setkáváme dnes.Byli to předkové dnešních ardenů.